Adviesgesprek
17 april 2025

Interview August de Vocht: “Met inspirerende voorbeelden proberen we de angst weg te nemen”

""

Dit is een publicatie van de Sociaal Economische Raad Tekst: Berber Bijma Beeld:Jules van Iperen

Midpoint Brabant helpt mkb-ondernemers in Hart van Brabant op weg, onder meer met kunstmatige intelligentie. AI kan bijvoorbeeld bedrijfs- of productieprocessen efficiënter maken of zorgen voor nieuwe of verbeterde producten. August de Vocht, directeur Midpoint Brabant Services, over de kansen die AI biedt aan kleine en middelgrote ondernemers.

Leeft het onderwerp ‘kunstmatige intelligentie’ bij mkb-onder-nemers?

“Absoluut. Voor een bijeenkomst over cybercrime hebben we nog weleens moeite om de zaal vol te krijgen, maar sessies over kunstmatige intelligentie zijn meteen overtekend. Iedereen is ervan doordrongen dat je als ondernemer niet meer om kunstmatige intelligentie heen kunt. Dus iedereen wil er iets mee. De grote vraag is alleen: wát? Dat is de belangrijkste vraag die wij op dit moment van ondernemers krijgen: wat kan ik met AI, hoe kan het mijn bedrijf helpen? Grote bedrijven hebben daar zelf mensen voor in dienst. Het mkb, waar wij ons op richten, heeft daar simpelweg de middelen niet voor.”

Hoe helpen jullie mkb-ondernemers bij die vraag?

“Dat doen we in een soort trechtervorm: we beginnen algemeen en komen uiteindelijk uit bij specifieke vragen. Het brede begin is vaak een inspiratiesessie van een landelijke spreker. Zijn of haar verhaal kan een zaadje planten om in je bedrijf met AI aan de slag te gaan. Vervolgens organiseren we seminars voor onder- nemers die al met AI werken en daarover vertellen. Die seminars trekken vaak ondernemers uit verschillende sectoren. De volgende stap is een workshop voor bijvoorbeeld tien bedrijven over een meer specifieke vraag, zoals: wat kun jij met ChatGPT? De laatste, meest specifieke stap, is één-op-één-begeleiding door een coach.”

Hoe helpt zo’n coach een bedrijf verder?

“We hebben coaches voor digitalisering, verduurzaming, talentontwikkeling, de maakindustrie en logistiek. Daarnaast hebben we algemene coaches. Een coach is geen AI-specialist, maar iemand die begrijpt wat een ondernemer nodig heeft en daarmee kan helpen. Voor bedrijven met een beperkt budget zetten wij stu- dententeams in van diverse onderwijs- instellingen uit ons netwerk. Zij kunnen een toepassing voor de ondernemer ontwikkelen. Als er iets meer budget is, kunnen we een expert inschakelen voor een ondernemer en stappen wij er zelf tussenuit. De derde mogelijkheid is dat een onderneming lid wordt van een van onze ‘lerende netwerken’: groepen ondernemers met vergelijkbare vragen. Bijvoorbeeld: hoe maak ik de productie van mijn bedrijf in de maakindustrie duurzamer? AI is een van de oplos- singsrichtingen die in die netwerken voorbijkomt.”

“Iedereen wil er iets mee. De grote vraag is wát”
– August de Vocht

Wat zijn aansprekende voorbeelden van AI-toepassingen in het mkb?

“Die toepassingen zijn ontzettend breed. In de maakindustrie kun je denken aan een AI-gestuurd systeem dat onderhoud op tijd aangeeft en storingen voorspelt, waarmee je stilstand van machines voor- komt. Een studententeam heeft een toe- passing ontwikkeld voor een sportschool om abonnementsfraude op te sporen. Een ander studententeam heeft een tool ontwikkeld waarmee je je voet kunt scannen om je precieze schoenmaat op te nemen, die per merk kan verschillen. Dan zijn er diverse ondernemers die baat hebben bij een AI-systeem voor voorraadbeheer. Voor de transportsector is een test gedaan met 23 verkeerslichten in Tilburg die door een AI-toepassing in het dashboard van vrachtwagens op groen springen. Daardoor kunnen de vrachtwagens vloeiend doorrijden over een ringbaan. Dat bespaart tijd en brandstof. Het aantal toepassingen is onbeperkt. Vrijwel altijd is er een oplossing te bedenken bij de specifieke vraag van een ondernemer.”

Zou iedere ondernemer iets met AI moeten?

“Niemand móét. Wij proberen de angst voor AI weg te halen door inspirerende voorbeelden te laten zien. AI lijkt soms duur of moeilijk. Wij proberen mensen ervan te overtuigen dat AI extreem veel kansen biedt om je bedrijf te opti- maliseren of je bereik te vergroten. Dat laatste kan bijvoorbeeld met het aan- passen of laten genereren van je posts op social media. Ook in de ondersteunende processen is winst te behalen. Denk aan het opstellen van contracten, het genereren van gespreksvragen voor functioneringsgesprekken, het vastleggen van afspraken. In recent onderzoek gaf het mkb in onze regio nog aan behoefte te hebben aan het automatiseren van de productie, om zo de efficiëntie te verhogen en de concurrentiepositie te versterken. Dat is precies waar AI bij kan helpen. We richten ons in Hart van Brabant op mensgerichte innovatie die bijdraagt aan het ondernemersklimaat en de brede welvaart in onze regio.”

Neem contact op met onze coaches voor ondersteuning op het gebied van digitalisering, verduurzaming, talentontwikkeling, de maakindustrie en logistiek. Maak eenvoudig een afspraak via de button hieronder en vind samen de beste oplossing voor jouw onderneming!

 

 

Gebouw 88 Spoorzone Tilburg

Contact

Wil je met ons sparren over dit onderwerp?

Neem contact met ons op!