De Tilburgse containerterminals BTT en OCT uit Oosterhout bundelen hun krachten met TNO om het vervoer van containers slimmer en duurzamer te organiseren. Door vrachtwagens op een innovatieve manier efficiënter te plannen, worden lege ritten verminderd, planningen geoptimaliseerd en transportbewegingen duurzamer gemaakt. De samenwerking met TNO vindt plaats onder de vlag van het subsidieproject Circulaire Stromen – Next Level Logistics van Midpoint Brabant.
Slimme samenwerking tussen terminals
Containerterminals BTT uit Tilburg en OCT uit Oosterhout zetten de volgende stap in de verduurzaming van het voor- en natransport van containers. Ze doen dit door slimme algoritmes in te zetten binnen hun huidige planningssoftware Modality. De software zoekt geautomatiseerd naar de meest optimale combinaties voor het ophalen en afleveren van containers. Door de planningsmogelijkheden van verschillende bedrijven aan elkaar te koppelen, worden vrachtwagens efficiënter ingezet.
“In dit project wordt voortgebouwd op tools en kennis die in het verleden zijn ontwikkeld,” vertelt Twan van Lankveld, programmamanager Logistiek bij Midpoint Brabant, enthousiast. “Deze worden samengebracht tot een nieuwe, unieke planningsaanpak waarbij vrachtwagens van diverse terminals beter op elkaar worden afgestemd.”
Samen naar één efficiënt planningssysteem
Om de beoogde doelstellingen te realiseren, heeft het projectteam een plan van aanpak opgesteld. Een belangrijk onderdeel daarvan is de ontwikkeling van een datatemplate, die na afloop van het project beschikbaar komt voor andere geïnteresseerde bedrijven. Deze laat zien welke gegevens nodig zijn om de planningstool goed te laten werken.
Daarmee is de eerste stap gezet richting een Collaborative Fleet Management System: een systeem dat bedrijven helpt om informatie te delen en vrachtwagenritten te combineren tussen verschillende logistieke partijen.
Voordat de planningstool kan worden opgeleverd, is er nog veel werk te doen. Denk aan het ontwerp van de softwareonderdelen, zoals digitale modellen van vrachtwagens en dashboards voor planners. Momenteel wordt het besparingspotentieel vastgesteld. Na het ontwikkelen van de eerste versies worden de tools getest bij de terminals.
“We zullen, naast de praktische tool voor OCT en BTT, ook een quickscan opleveren die andere inland terminals helpt om te beoordelen of deze aanpak ook voor hen geschikt is, en wat ervoor nodig is om ermee aan de slag te gaan,”
– Twan van Lankveld.
Project Circulaire Stromen – Next Level Logistics
Het project Circulaire Stromen – Next Level Logistics wordt uitgevoerd door Logistics Community Brabant en Midpoint Brabant. Het project is mede mogelijk gemaakt door bijdragen van de provincie Noord-Brabant via de innovatiecoalitie Logistiek, het klimaatfonds van de gemeente Tilburg en de Regio Deal Midden-Brabant ‘Innoveren, experimenteren en ondernemen met de mens centraal’. Ook de deelnemende bedrijven en projectpartners leveren een eigen bijdrage. Het project loopt van 1 november 2023 tot en met 31 december 2027.
Meer weten?
Wil je meer weten over dit project? Neem dan contact op met Twan van Lankveld van Midpoint Brabant.